Viszlát Kapitány!

2006-ot írunk, a hosszabbítás második félidejében járunk. Olaszország Németországgal játszik elődöntőt a világbajnokságon Dortmundban. A pályán az olaszok dominálnak, miután Gilardino és Zambrotta is a kapufát találja el. Az állás 0-0, ha így marad, néhány perc múlva büntetők következnek. A németek támadnak, Podolskihoz kerül a labda, aki a tizenhatos vonaláról elvállalja, Buffon pedig óriási bravúrral véd. Néhány perccel már a később már a 119. percben járunk, egy szöglet után Pirlohoz kerül a labda, aki egy finom bokamozdulattal kiugratja Fabian Grossot, aki a kapuba bombázza a labdát. Két perccel ezután a németek kitámadnak, Cannavaro labdát szerez, majd a kontrából Alessandro Del Piero megszerzi az olaszok második gólját, így juttatva az olaszokat VB döntőbe. Buffon védését azóta is az olasz futball történelmének az egyik legfontosabb védéseként emlegetik.

Buffont a 21. század egyik legjobb kapusaként tartják számon (Fotó: The Sun)

Gianluigi Buffon, azaz Gigi 1978 január 28-án született. Sportos családból származik, az édesanyja háromszor volt olasz bajnok súlylökésben és diszkoszvetésben, a nagybátyja élvonalbeli kosárlabdázó volt, az édesapja szintén súlylökő, a lány testvérei pedig mindnyájan profi röplabdázók. Gigi másik nagybátyja, Lorenzo Buffon pedig szintén kapus volt, többek között a Milan, Genoa, Inter, Fiorentina csapataiban védett, de az olasz válogatottban is volt 15 meccse.

Amikor Gigi 6 éves volt, a szülei beíratták a Canaletto di La Spenzia futballiskolába, ahol középpályásként kezdte a pályafutását. Az első mérkőzését a San Siroban 10 éves korában játszotta egy tornán, ahol a legjobb játékos díját be is zsebelte. Az 1990-ben látta védeni a világbajnokságon a kameruni Thomas N'Konot, aki megihlette, felébresztette benne a vágyat, hogy egyszer kipróbálja magát ő is kapuvédőként. Két évvel később el is jött az ő pillanata, hiszen ekkor már a Parma ificsapatában játszott, a keretben pedig az összes kapus megsérült. Gigi boldogan vállalta, hogy helyettesíti őket, ez pedig azt eredményezte, hogy két héttel később már hiába épültek fel a sérült kapusok, Gigi kirobbanthatatlanná vált. 1995-ben be is mutatkozhatott a felnőtt csapatban, 17 éves korában.

A bemutatkozás

Gianluigi Buffon az AC Milan csapata ellen debütált a Seria A-ban 1995. novemberében. (A mérkőzés 0-0-al ért véget) A következő szezonban már a csapat első számú kapusa lett, 27 fellépésén csupán 17 gólt kapott. A legnagyobb Parma-s sikerére négy évet kellett várnia, amikor Coppa Italia, illetve UEFA kupa győzelemre vezette a klubot. Ebben a szezonban olyan játékosok futballoztak ott, mint Sebastian VeronHernan CrespoLilian Thuram vagy Fabio Cannavaro. 2001-ben felfigyelt rá a torinói óriás, a Juventus nem kevesebb, mint 51 millió euróért igazolta le, ami a mai napig rekord, soha egyetlen kapusért sem fizettek több pénzt.

Az első meccse:

2001-ben Edwin van der Sar a Fulhamhez távozott, így Buffon az első számú kapusa lehetett a torinói gárdának. Hamar a válogatott első számú kapusa is lett, a 2000-es EB selejtezők során ő védett, ám néhány nappal az első EB mérkőzés előtt megsérült, így nem játszhatott a tornán. A sérülése után viszont továbbra is ő volt a "Number One". Az első Juventusos szezonjában megnyerte a bajnokságot, az utolsó fordulóban megelőzve az Intert. 2003-ban már Bajnokok Ligája döntőig meneteltek a Zebrák, büntetőkkel maradtak alul a rivális AC Milan csapata ellen

A  legzűrősebb szezon az életében talán 2006-ban jött el, amikor a Juventus csapatát a másodosztályba száműzték és elvették a két legutóbbi bajnoki címét. Ugyanezen a nyáron az olasz csapat részt vett a Németországban megrendezett világbajnokságon, de a szurkolók azt is kétségbe vonták, hogy egyáltalán a csoportkörből továbbjutnak majd. Az Azzurri viszont meglepte az egész világot, hiszen nemcsak, hogy továbbjutottak a csoportból, egészen a döntőig meneteltek, ahol Franciaországot büntetőkkel legyőzték, így megszerezték a világbajnoki címet

A büntetőpárbaj:

Buffont 2006-ban többek között a Real Madrid is meg akarta szerezni, de ő maradt a Juventusnál, így a következő évet a Seria B-ben töltötte. A Zebrák első évben sikeresen vették az akadályokat, így hamar visszaküzdötték magukat az első osztályba. 2007 és 2011 között egy újjáépítési folyamat zajlott a csapatnál, amelyben Buffonnak jelentős szerepe volt kapitányként, és amelynek a végén az Öreg Hölgy újra visszakapaszkodott Európa élvonalába.

2011 óta a Bianconeri sorozatban 6 bajnokságot nyert, ami rekord az olasz futball történetében. Massimo Allegri vezetésével 2015-ben Buffon újra lehetőséget kapott, hogy megnyerje a BL serleget, a döntőben a Barcelona csapata várt rájuk, de ismét nem sikerült nyerniük, a spanyolok 3-1-re diadalmaskodtak a berlini döntőben

A következő szezonban meglepetésre újra az olasz csapat játszotta a döntőt, ezúttal a Real Madriddal. A Juventus veretlenül jutott a fináléba, előzetes várakozások alapján azt jósolták sokan, hogy ha valaki, akkor a Juventus képes lehet arra, hogy legyőzze a Királyiakat. Ez azonban ismét nem sikerült, nagyon simán, 4-1-es vereséget szenvedtek Cardiffban

Buffon ebben az évben bejelentette, hogy a világbajnokság után lemondja a válogatottságot. Ez a terv azonban nem úgy sült el, ahogy sokan gondolták. A olaszok a spanyolok mögött a második, pótselejtezős helyen végeztek a csoportban, ahol a svédeket kapták ellenfélnek. Mindenki azt gondolta, hogy nehéz meccs lesz, de nem foroghat veszélyben Buffon utolsó világbajnoksága, de az északiak másképp gondolták, egy otthoni 1-0-ás győzelem után, Olaszországban 0-0-ra hozták a meccset, ami azt jelentette, hogy Buffonnak nem lesz lehetősége egy újabb fényes VB szereplésre

Buffon így búcsúzott a válogatottól:

Gianluigi Buffon a tavalyi BL vereség után azt nyilatkozta, hogy amennyiben a 2017-18-as szezon során nem nyeri meg a legrangosabb Európai sorozatot, úgy végleg szögre akasztja a cipőjét. Lehet, hogy már csak egy fél évig láthatjuk a futballpályán, s egy újabb fényes csillag hagyja el a futball égboltját.

Legszebb pillanatai a válogatottban (+ szurkolókkal):

Amikor az olasz válogatottban debütált 1997 novemberében, egy Oroszország elleni VB pótselejtezőn:

Amikor szuperment megszégyenítő módon, Hugo Brizuela fejesére repült rá egy Paraguay elleni meccsen az 1998-as VB-n:

Amikor Podolski lövését védte ki bravúrral a 2006-os VB elődöntő hosszabbításában:

Amikor a világbajnoki döntőben a 103. percben Zidane közeli fejesét védte emberfeletti bravúrral:

Amikor megtapsolta a Lazio szurkolókat, miután a csapatuk megtörte a Juventus 57 meccses otthoni veretlenségi sorozatát

Amikor az egyik meccs után már mindenki az öltözőben volt, de ő kint maradt, és odament a szurkolókhoz:

Amikor az olaszok kiejtették a spanyolokat az EB-n, Ő pedig Casillast vígasztalta:

Amikor az olaszok kifütyülték a svéd himnuszt, de Ő lehajtott fejjel tapsolva tisztelgett az ellenfél előtt: